اخبار مسابقه ملی دانشجویی طوس

تصویب طرح راهبردی توس و الحاق رسمی این منطقه به شهرمشهد پس از ۳۱سال

محمدرضا کلائی، شهردار مشهد:
🔹ما دریک سال و نیم گذشته در کمیته‌های مختلف شورای عالی شهرسازی مشغول دفاع از طرح راهبردی توس بودیم و امروز پس از ۳۱سال می‌توانیم این خبر خوش را به دوستداران میراث فرهنگی و فردوسی، مردم ساکن در محدوده منفصله توس و افرادی که آنجا مالک زمین هستند بدهیم که این منطقه دارای طرح راهبردی مصوب شده است.
🔹با تصویب طرح امروز ۳۶۰۰هکتار از اراضی منطقه منفصله توس به صورت قانونی و عملا به شهر مشهد ملحق شد و امیدواریم با این مجوزی که از شورای عالی معماری و شهرسازی گرفتیم، در کمترین وقت و درحدود ۴ماه تصویب طرح تفصیلی محدوده توس را در کمیسیون ماده پنج استان بگیریم.
🔹یکی از برجستگی‌های طرح راهبردی این است که موقعیت توس و آرامگاه فردوسی و محوطه‌های تاریخی پیرامونی آن را به رسمیت می‌شناسد و حفاظت می‌کند و ما می‌توانیم مطمئن باشیم تا قرنها از این مجموعه‌های تاریخی حفاظت خواهد شد و امکان این که اماکن فرهنگی را در این منطقه توسعه دهیم نیز وجود خواهد داشت.
🔹ما تاکنون ساخت وسازهای غیر مجاز را کنترل می‌کردیم اما از این پس می‌توانیم یک ساماندهی توسعه محور را در منطقه توس دنبال کنیم.

گام اول خروج توس از عقب‌افتادگی تاریخی با تصویب طرح راهبردی برداشته شد

سیدمسعود ریاضی رئیس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس شورای شهر مشهد:
🔹بر اساس طرح راهبردی تصویب‌شده برای منطقه منفصل توس، امکان بازسازی بناها و ساختمان‌های محلات و روستاهای پیرامون و اخذ پروانه فراهم شده و شهرداری نیز می‌تواند با برنامه و هدف‌گذاری مشخص به ارائه خدمات شهری در آن مناطق و محلات اقدام کند.
🔹هرگونه اقدام و تغییر در بافت تاریخی و یا خارج ازآن، پس ازاین می‌بایست در چارچوب قواعد طرح تفصیلی انجام شود.
🔹در خارج از ناحیه تاریخی، طرح راهبردی و طرح تفصیلی منشعب از آن در حکم نقشه راه برای تأمین سرمایه‌گذاری‌های لازم جهت توسعه منطقه و انجام برنامه‌ریزی‌های آتی برای بهسازی فضاهای شهری که تاکنون و بدون طرح‌های بالاسری چنین امکانی میسر نبوده قلمداد می‌شود.

۱۱۰ میلیاردتومان قرارداد برای ساماندهی کشف‌رود منعقد شده است/ فضای سبز مشهد برای نسل‌های آینده نیز پایدار خواهد شد

👤محمدرضا حیدری، رئیس شورای شهر مشهد:

🔸در سال ۹۸ به اندازه تمام سنوات قبل مدیریت شهری در حوزه جداسازی آب شرب از آب خام سرمایه‌گذاری شده و با تکمیل رینگ ۵۲ کیلومتری اطراف مشهد، آب غیرشرب مورد نیاز برای آبیاری فضای سبز شهر پایدار خواهد شد.

🔸تاکنون حدود ۱۱۰ میلیاردتومان قرارداد برای این پروژه منعقد شده که در تاریخ سرمایه‌گذاری کشف‌رود بی‌نظیر است.

جلسه مشترک هم اندیشی مسابقه ملی دانشجویی طوس

این جلسه در مورخ 18 تیرماه 98 با حضور برگزار کنندگان مسابقه , مدیران گروه دانشگاه های معماری و شهرسازی مشهد و کمیته علمی مسابقه در نهاد ماطلعات شهرداری مشهد برگزار شد .

  اشاره به کشف رود در شاهنامه 

 در بیشتر اساطیر جهان ازدر نبرد با اژدها در می  آمدند تا با شکست اژدها و رهایی ابرهای باران زا ، طراوت و سرسبزی را دیگربار به طبیعت برگردانند؛ که اساطیر ایران نیز از این امر مستثنی نیستند. باری عده ای از پهلوانان و گاه ایزدان از در ستیز با اژدها در آمدند که سام نریمان نیز از پهلوانان اژدها کش شاهنامه است که یکی از افتخاراتش کشتن اژدهای دهشناک کشف رود بوده است(رضايي،1388).

روز بزرگداشت فردوسی 

در ایران روز ۲۵ اردیبهشت به نام روز بزرگداشت فردوسی نامگذاری شده‌است . هر سال در این روز آیین‌های بزرگداشت فردوسی و شاهنامه در دانشگاهها و نهادهای پژوهشی برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =